Jdi na obsah Jdi na menu
 


Má rozkvetlá zahrádka

Okrasná zahrádka je mé velké hobby. Práce na zahrádce mě těší, baví, je to pro mě skvělá relaxace. Zahrada je pro nás součást bytu, proto jsme se stěhovali z centra Prahy, abychom naplno využili výhody bydlení  přírodě. I když se snažím  mít zahrádku pečlivě upravenou, tak nám ale především slouží k odpočinku, k poleženíčku , ke sportu a hrám, k dovádění s dětmi a s pejsky. Nechceme chodit jen po vydlážděných cestičkách, bát se šlápnout na trávník nebo utrhnout kytičku. Mnoho známých mě varovalo, že pokud budu mít psa, tak nikdy zahrada nebude pěkná. Dnes když ke mně někdo přijde tak nevěří, že mám sedm psů. Za ty roky práce na zahrádce jsem docílila určité souhry mezi mnou, mými zvířaty a zahradou :o) Vím už, co který keř a květina mají rádi, poznala jsem co jim svědčí , snažím se aby u nás po celý rok stále něco kvetlo.

Psů bych se ale nikdy nevzdala, jsou pro mě přednější než dokonale upravená zahrada, nikdy bych je neomezovala v pohybu kvůli záhonům nebo dokonalému trávníku. To samé platí i o dětech - nikdy neměly u nás zákaz hrát si s míčem, honit se, lézt po stromech, stavět si stan. Zahrádka léty trochu mění svou tvář, přizpůsobuji ji nenásilně věku a potřebám dětí (zmizelo pískoviště, klouzačka, houpačky, odstrkovadla, domečky pro panenky). Nehroutím se, pokud psi šlápnou na  nějakou kytku, zlomí se při hře větvička nebo si některý pes (nejčastěji  expertka Biggi ) pohrabe v záhonku...

Miluji narcisky - odmala je to má nejoblíbenější květina - asi i proto že  je vždy dostávám v únoru k narozeninám. Vždy když  na podzim sázím cibulky narcisek do záhonů, tak si pěkně třídím různé barvy a druhy, aby byl záhon na jaře co nejpestřejší. Žlutou narcisku vedle bílé narcisky, tu s oranžovým středem vedle celožluté, plnokvětou vedle jednoduché......jenže pak vždy přilítne ztřeštěná Biggina a všechny cibulky mi vyhrabe :o(  A já pak jen smutně vše zahrabu do jednoho velkého kráteru a mám na Biggi pěkný vztek. Je to náš každoroční rituál, nevím co potrhlou zrzavku na těch cibulkách tak provokuje a láká. 

Ale na jaře mi vykvete stejně ten nejkrásnější záhon narcisek :o)